معرفی مخزن جوهر و کارتریج قابل شارژ


مخزن جوهر (CISS)

مخزن جوهر پرینتر یا CISS * جایگزینی ارزان قیمت برای کارتریج پرینترهای جوهرافشان است. در مقایسه با کارتریج های مرسوم، CISS از مخزن های جوهر با حجم بسیار بیشتری (حدود 100 میلی لیتر برای هر رنگ) استفاده می کنند. CISSها را می توان مجددا با جوهر پرنمود.
بیشتر CISSها برای پرینتر های Epson، Hp و Canon در مدلها و اشکال مختلف تولید می شوند ولی تمامی آنها دارای ساختار مشابهی هستند، یک CISS از تعدادی مخزن جوهر که که با لوله های باریک به هد پرینتر متصل می شود تشکیل می شوند.
استفاده از این مخزن ها هزینه مواد مصرفی پرینتر را تا یک دهم کاهش می دهد. همچنین استفاده از CISS این قابلیت را به کاربران می دهد تا بتوانند از جوهرهای متنوعی مانند جوهر Sublimation یا سیاه و سفید و ... استفاده کنند.
استفاده کنندگان CISS باید در انتخاب و خرید جوهر دقت کنند زیرا استفاده از جوهرهای بی کیفیت می تواند به پرینتر صدمه بزند.


_____________________________
* Continuos Ink Supply System
نامهای دیگر مخزن جوهر :
Continuos Ink System) CIS) یا Continuos Flow System) CFS) یا Bulk Feed Ink System

کارتریج قابل شارژ (Refillable Cartridge)

کارتریج قابل شارژ یا Refillable Cartridge نوعی کارتریج پرینتر جوهر افشان است که کاربر می تواند شخصا آنها را با جوهر پر کند و برای بارها استفاده نماید. استفاده از این کارتریج ها هزینه مواد مصرفی پرینتر را به شدت کاهش می دهد.
مانند مخزن جوهر، کارتریج قابل شارژ این قابلیت را به کاربران می دهد تا بتوانند از جوهرهای متنوعی مانند جوهر Sublimation یا سیاه و سفید و ... استفاده کنند. همچنین بسیاری برای باز کردن نازلهای گرفته شده هد پرینتر، کارتریجهای قابل شارژ پر شده با محلول هد بازکن را به کار می برند.
بر خلاف CISS، نصب کردن این کارتریج ها مستلزم هیچگونه تغییری در پرینتر نیست و بسیاری از کاربران که دوست دارند هزینه خود را پایین بیاورند ولی نمی خواهند پرینتر خود را دستکاری کنند از این کارتریجها استفاده می کنند.
استفاده کنندگان این کارتریج ها باید در انتخاب و خرید جوهر دقت کنند زیرا استفاده از جوهرهای بی کیفیت می تواند به پرینتر صدمه بزند.

مقالات مرتبط

بالا

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است.

بازگشت به صفحه مقالات