انواع جوهر پرینترهای جوهر افشان کوچک (Dye Base و Pigment Base)

جوهرهای رایج در پرینترهای کوچک جوهر افشان به دو دسته کلی Pigment Base و Dye Base تقسیم می شوند، جوهر های Dye Base به جوهرهای محلول گفته می شود، حلال این جوهرها معمولا آب است و جوهرهای Pigment Base شامل ذرات بسیار کوچک و جامد رنگی و مایع حلال (عموماً آب) می باشد.
جوهرهای Dye Base ارزانترند و عموما مشکل گرفتگی هد در پرینترهایی که از این جوهرها استفاده می کنند کمتر است. از معایب این جوهرها ماندگاری بسیار پایین در برابر نور بویژه اشعه UV است به طوریکه هنگام اعلام عمر تصور پرینت شده توسط کاخانجات سازنده این جوهرها اصطلاح In album (در آلبوم) ذکر می گردد. ایراد دیگر این جوهرها مقاومت پایین در برابر رطوبت است.
جوهرهای Pigment Base عموما گرانتر می باشند، مهمترین مزیت این جوهرها پایداری بسیار خوب آنها در برابر نور و همچنین مقاومت بهتر نسبت به رطوبت است ولی در پرینترهایی که از این جوهرها استفاده می کنند مسدود شدن هد بیشتر اتفاق می افتد، علت این اشکال ذرات جامد تشکیل دهنده این جوهرها است البته باید توجه داشت که اندازه ذرات جامد رنگی کمتر از 0.1 میکرون است، این اندازه در مقایسه با قطر نازل (حدود 20 الی 25 میکرون) بسیار کوچک است.
جوهرهای Pigment Base به مرور زمان ته نشین می شوند و سازندگان توصیه می کنند قبل از نصب این گونه جوهر ها حتما آنها را تکان دهید.

نوع جوهر قیمت مقاومت در برابر نور مقاومت در بربر رطوبت احتمال گرفتگی هد
Dye Base پایین کم کم بسیار کم
Pigment Base بالا عالی خوب کم

جدول شماره 1 - مقایسه جوهرهای Pigment و Dyeآیا می توان جوهر Dye Base را در پرینتر Pigment Base و یا برعکس به کار برد؟
عملا پرینترهای Pigment Base با جوهرهای Dye Base کار می کنند ولی از آنجایی که متدهای Head Cleaning در آنها متفاوت است، این سازگاری صد در صد نیست، البته خیلی از تولیدکنندگان و فروشندگان جوهرهای OEM به خاطر قیمت بالاتر جوهر های Pigment Base جوهرهای Dye Base را به مشتریان عرضه می کنند، استفاده از جوهر Pigment در پرینترهای Dye Base به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.


چگونه جوهر Dye Base را از Pigment Base تشخیص دهیم؟
به غیر از تفاوت در ویژگیهایی که در بالا ذکر گردید، این دو جوهر یک تفاوت ظاهری آشکار دارند، جوهرهای Dye Base شفاف هستند و نور از آنها عبور می کند ولی جوهر های Pigment Base شفاف نیستند.

Differences between dye and pigment inks

تصویر شماره 1 - تفاوت رنگ زرد در جوهرهای Pigment و Dye مقابل نور آشکار می شود.

بالا

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است.

بازگشت به صفحه مقالات