دستورالعمل چاپ به روش Sublimation (تصعیدی) روی ماگ (لیوان)

دستگاه پرس حرارتی ماگ (لیوان) مخصوص چاپ Sublimation
در این مقاله نحوه چاپ به روش Sublimation (تصعیدی) با استفاده از دستگاه پرس حرارتی ماگ (لیوان) تشریح می شود.
چنانچه با این روش چاپ آشنایی ندارید، ابتدا مقاله "چاپ Sublimation (تصعیدی) چیست؟" را مطالعه فرمایید.
کلیه تجهیزاتی که در این مقاله مشاهده می کنید توسط این سایت عرضه می گردد، لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

لوازم مورد نیاز:

پرینتر اپسون با کارتریج های پرشده با جوهر Sublimation
دستگاه پرس حرارتی ماگ (لیوان)
کاغذ مخصوص چاپ Sublimation
چسب حرارتی
ماگ (لیوان) مخصوص (کوتد=Coated)
قیچی


روش چاپ

اولین مرحله چاپ بسیار ساده است، باید تصویر مورد نظر را با استفاده از جوهر Sublimation روی کاغذ مخصوص چاپ کنید، این کار کاملا شبیه به چاپ کردن یک تصویر معمولی است ولی از آنجا که تصویر به صورت برگردان روی جسم منتقل می شود لازم است که تصویر نیز به صورت برگردان روی کاغذ مخصوص چاپ شود تا پس از انتقال، جهت تصویر درست شود، برای این کار می توانید از امکان Mirror در تنظیمات پرینتر استفاده کنید. همچنین بهتر است تصویر را با کیفیت خوب پرینت کنید. تصویری که می خواهید روی ماگ چاپ کنید باید حداکثر 20 در 8 سانتیمتر باشد.
نکته دیگری که باید به آن توجه کنید تشخیص پشت و روی کاغذ مخصوص چاپ است، روی کاغذ مخصوص کمی براق تر از پشت آن است. اگر پشت کاغذ مخصوص چاپ کنید کیفیت چاپ به شدت کاهش می یابد.چاپ با کیفیت فوتوچاپ به صورت برگردان (Mirror)تصویر بالا: تصویر طراحی شده       تصویر پایین: اسکن تصویر پرینت شده
همانطوریکه ملاحظه می کنید تصویر پرینت شده با جوهر Sublimation با تصویر طراحی شده بسیار متفاوت است، ولی این تصویر هنگامی که روی ماگ (لیوان) منتقل می شود، رنگ و جلای خود را باز می باید. در همه مراحل چاپ و برش سعی کنید که اثر انگشت روی کاغذ نماند.


پس از پرینت چند دقیقه صبر کنید تا تصویر چاپ شده کاملا خشک شود. تصویر را با در نظر گرفتن کمی حاشیه ببرید. هرگونه چربی و کثیفی روی ماگ کوتد را با کمک دستمال پاک کنید.
تصویر بریده شده را بصورتی که سطح چاپ شده آن به طرف ماگ باشد روی آن بگذارید. دقت کنید تا تصویر به صورت متقارن روی ماگ قرار گیرد. با استفاده از چسب مقاوم در برابر حرارت تصویر را روی ماگ ثابت کنید.

آماده کردن پرس حرارتی

دستگاه پرس را روشن کنید. ماگ را در پرس قرار دهید. با استفاده از پیچ تنظیم، اندازه دهنه پرس را با توجه به ماگ تنظیم کنید.
اندازه پرس باید به گونه ای باشد تا دسته پرس با فشار ملایمی بسته شود. اندازه دهنه پرس را می توانید برای استفاده آینده با سفت کردن مهره ثابت کنید. دسته پرس را باز کنید، ماگ را از داخل پرس بردارید و دکمه OK را فشار دهید.
دمای پرس را با استفاده از دکمه های بالا و پایین روی 180 درجه سانتیگراد تنظیم کنید و دکمه OK را فشار دهید. با استفاده از دکمه های بالا و پایین زمان را روی 200 ثانیه تنظیم کنید. مجددا دکمه OK را فشار دهید.
نمایشگر پرس، دمای گرمکن را نشان می دهد که به تدریج بالا می رود. وقتی پرس به دمای 180 درجه رسید با بوق کوتاه و متناوب شما را مطلع می کند.

پرس کردن ماگ:

ماگ را به دقت در دهانه پرس به گونه ای قرار دهید که با بسته شدن پرس کل تصویر پوشانده شود. دسته پرس را پایین بیاورید تا گرمکن روی ماگ بنشیند. با پایین آمدن دسته پرس، تایمر به صورت خودکار شروع به کار می کند. پس از پایان یافتن 200 ثانیه زمان پرس، دسته پرس را بالا آورده و ماگ را به کمک دسته آن خارج کنید، توجه داشته باشید دمای ماگ نزدیک 180 درجه است، کاغذ مخصوص را با ناخن جدا کنید.


مراحل چاپ به پایان رسید، صبر کنید تا ماگ سرد شود.
تصویر چاپ شده نسبت به شستشو حتی با ماشین ظرفشویی کاملا مقاوم است.


مقالات مرتبط

بالا

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است.

بازگشت به صفحه چاپ تصعیدی
بازگشت به صفحه مقالات