دستگاه پرس حرارتی بشقاب مخصوص چاپ Sublimationدستورالعمل چاپ به روش Sublimation (تصعیدی) روی بشقاب
در این مقاله نحوه چاپ به روش Sublimation (تصعیدی) با استفاده از دستگاه پرس حرارتی بشقاب تشریح می شود.
چنانچه با این روش چاپ آشنایی ندارید، ابتدا مقاله "چاپ Sublimation (تصعیدی) چیست؟" را مطالعه فرمایید.
کلیه تجهیزاتی که در این مقاله مشاهده می کنید توسط این سایت عرضه می گردد، لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

لوازم مورد نیاز:

پرینتر اپسون با کارتریج های پرشده با جوهر Sublimation
دستگاه پرس حرارتی بشقاب
کاغذ مخصوص چاپ Sublimation
چسب حرارتی
بشقاب مخصوص (کوتد=Coated)
قیچی


روش چاپ

اولین مرحله چاپ بسیار ساده است، باید تصویر مورد نظر را با استفاده از جوهر Sublimation روی کاغذ مخصوص چاپ کنید، این کار کاملا شبیه به چاپ کردن یک تصویر معمولی است ولی از آنجا که تصویر به صورت برگردان روی جسم منتقل می شود لازم است که تصویر نیز به صورت برگردان روی کاغذ مخصوص چاپ شود تا پس از انتقال، جهت تصویر درست شود، برای این کار می توانید از امکان Mirror در تنظیمات پرینتر استفاده کنید. همچنین بهتر است تصویر را با کیفیت خوب پرینت کنید. تصویری که می خواهید روی بشقاب چاپ کنید باید حداکثر به اندازه یک دایره به قطر 11 سانتیمتر (برای چاپ روی بشقاب کوچک) باشد.
نکته دیگری که باید به آن توجه کنید تشخیص پشت و روی کاغذ مخصوص چاپ است، روی کاغذ مخصوص کمی براق تر از پشت آن است. اگر پشت کاغذ مخصوص چاپ کنید کیفیت چاپ به شدت کاهش می یابد.چاپ با کیفیت فوتوچاپ به صورت برگردان (Mirror)تصویر سمت راست: اسکن تصویر پرینت شده           تصویر سمت چپ: تصویر طراحی شده

همانطوریکه ملاحظه می کنید تصویر پرینت شده با جوهر Sublimation با تصویر طراحی شده بسیار متفاوت است، ولی این تصویر هنگامی که روی بشقاب منتقل می شود، رنگ و جلای خود را باز می باید. در همه مراحل چاپ و برش سعی کنید که اثر انگشت روی کاغذ نماند.


پس از پرینت چند دقیقه صبر کنید تا تصویر چاپ شده کاملا خشک شود. تصویر را به صورت دایره ای و با در نظر گرفتن کمی حاشیه ببرید. هرگونه چربی و کثیفی روی بشقاب کوتد را با کمک دستمال پاک کنید.
تصویر بریده شده را بصورتی که سطح چاپ شده آن به طرف بشقاب باشد روی آن بگذارید. با استفاده از چسب مقاوم در برابر حرارت تصویر را روی بشقاب ثابت کنید.

آماده کردن پرس حرارتی

دقت کنید که دسته پرس بالا باشد. دستگاه پرس را روشن کنید. کلمه OFF روی نمایشگر پرس ظاهر می شود.
دکمه OK را فشار دهید. دمای پرس را با استفاده از دکمه های بالا و پایین روی 180 درجه سانتیگراد تنظیم کنید و دکمه OK را فشار دهید. با استفاده از دکمه های بالا و پایین زمان را روی 200 ثانیه تنظیم کنید.
مجددا دکمه OK را فشار دهید. نمایشگر پرس، دمای گرمکن را نشان می دهد که به تدریج بالا می رود. وقتی پرس به دمای 180 درجه رسید با بوق کوتاه و متناوب شما را مطلع می کند.

پرس کردن بشقاب:

بشقاب را به دقت در دهانه پرس قرار دهید. دسته پرس را پایین بیاورید تا گرمکن روی بشقاب بنشیند. با پایین آمدن دسته پرس، تایمر به صورت خودکار شروع به کار می کند. پس از پایان یافتن 200 ثانیه زمان پرس، دسته پرس را بالا آورده و بشقاب را خارج کنید، توجه داشته باشید دمای وسط بشقاب نزدیک 180 درجه است، کاغذ مخصوص را با ناخن جدا کنید.


مراحل چاپ به پایان رسید، صبر کنید تا بشقاب سرد شود.
تصویر چاپ شده نسبت به شستشو حتی با ماشین ظرفشویی کاملا مقاوم است.


مقالات مرتبط

بالا

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است.

بازگشت به صفحه چاپ تصعیدی
بازگشت به صفحه مقالات