مقالات

باور های نه چندان درست در مورد پرینتر های جوهر افشان!


1. استفاده از جوهر های لیتری (OEM) صدمات جبران ناپذیری به پرینتر می زند؛
شکی نیست که خیلی ها تجربیات تلخی در رابطه با استفاده از جوهر های OEM یا لیتری دارند، عوامل متعددی باعث خراب شدن و یا مسدود شدن نازلهای هد پرینترها می شوند، به عنوان مثال برای پرینترهای پیزوالکتریک(مانند اپسون) ویسکوزیته، PH، و همگن بودن جوهر بسیار مهم است، چنانچه یکی از این خواص با جوهر اصلی متفاوت باشد، ممکن است هد پرینتر را برای همیشه خراب کند. باید توجه داشت که نمی توان در مورد تمامی جوهر های OEM یکسان قضاوت کرد، برخی از جوهرها توسط کارخانجات معتبری تولید می شوند و برخی دیگر در کارگاه های کوچک. بهتر است بگوییم استفاده از جوهر OEM به دقت و حساسیت بیشتری نیاز دارد.

2. کیفیت چاپ با استفاده از جوهر OEM(لیتری) تفاوتی با جوهر اورجینال ندارد؛
حقیقتا به سختی می توان تفاوت ظاهری عکسهای چاپ شده با جوهر های OEM مرغوب و جوهر های اورجینال را تشخیص داد (مخصوصا در مورد جوهر های Dye base)، ولی باید توجه داشت که یکی از فاکتورهای بسیار مهم در تعیین کیفیت یک جوهر، عمر تصویر چاپ شده است. پس از گذشت چند ماه از چاپ، تفاوت کیفیت جوهر ها بوضوح مشخص می گردد.

3. به علت کیفیت بسیار بالای پرینتر های Epson یک شمارنده در آنها نصب شده تا پس از مدتی استفاده به سرویس احتیاج داشته باشند؛
منشا این باور پیام خطایی است که هر از چند گاهی دارندگان پرینتر های خانگی Epson با آن مواجه می شوند که مضمون آن "پرینتر شما نیازمند سرویس است" می باشد، اکثر کاربران با استفاده از برنامه های مانند SSC Service Utility از این پیام خلاص می شوند ولی حقیقت موضوع این است که هنگامی که عمل Head Cleaning را انجام می دهید، مقدار قابل توجهی جوهر توسط یک موتور خلا کوچک کشیده شده و روی یک فیلتر جذب کننده می ریزد، در پرینترهای ارزان قیمت این فیلتر در کف پرینتر به صورت غیرقابل تعویض نصب شده است. با تکرار Head Cleaning کم کم این فیلتر از جوهر خشک شده اشباع می گردد و دیگر توان جذب جوهر را ندارد، شمارنده مذکور نیز به این منظور تعبیه شده تا قبل از اشباع این فیلتر با مراجعه به نمایندگی تعویض شود. حال اگر بدون تعویض این فیلتر با استفاده از برنامه های ریست کننده از پرینتر استفاده کنیم ممکن است عمل Head Cleaning به خوبی انجام نشده و پس از مدتی پرینتر غیر قابل استفاده گردد.

4. CISS(تانک جوهر) توسط سازندگان جوهر تولید می شود؛
تانکهای جوهر عمدتا در کشور چین و به صورت OEM تولید می شوند، از آنجایی که واردکنندگان جوهر، تانک جوهر نیز وارد می کنند، این باور غلط بوجود آمده است. بسیاری از فروشندگان به این موضوع اصرار دارند که مخزن آنها توسط فلان شرکت آلمانی یا کره ای تولید شده، برای تشخیص حقیقت کافی است سری به وب سایت اصلی این سازندگان بزنید.

5. تفاوتی بین جوهرهای مدلهای مختلف پرینتر ها وجود ندارد؛
حتما شما هم با این جملات آشنا هستید: "کی به شما گفته که جوهر C91 با R290 فرق داره؟ اپسون با اپسون فرقی نداره، تازه جوهر Hp هم به Epson می خوره" ناگفته نماند خیلی از جوهر ها ممکن است با خیلی از پرینتر ها کار کنند، ولی استفاده از جوهر پرینتر دیگر مشکلاتی را چون تفاوت فاحش در کیفیت تصاویر چاپ شده، عمر کوتاه تصاویر چاپ شده و کاهش عمر هد را در پی خواهد داشت.

بالا

نکات مهم برای استفاده از جوهر OEM (لیتری)

هنگام استفاده از جوهر OEM (لیتری) به نکات زیر توجه کنید:
1. از معتبر بودن مارک جوهر اطمینان حاصل کنید.
2. حتما دقت کنید که مدل پرینتر یا کارتریج شما روی جوهر درج شده باشد، استفاده از جوهر هایی که برای مدل خاص تولید نشده اند توصیه نمی شود.
3. چنانچه از پرینتر مکررا استفاده نمی کنید، استفاده از CISS (تانک جوهر) توصیه نمی شود، بهتر است از کارتریج های قابل شارژ استفاده کنید.
4. چنانچه پرینتر شما برای استفاده از جوهر Pigment طراحی شده، در انتخاب جوهر باید دقت بیشتری داشته باشید، زیرا این پرینتر ها حساس تر هستند، جالب است بدانید که بسیاری از فروشندگان و حتی تولیدکنندگان به علت قیمت بالای این جوهر ها و تکنولوژی بالای ساخت این جوهرها، جوهر های Dye Base را بجای جوهر های Pigment به خریداران می فروشند. نکته مهم دیگری که هنگام شارژ این جوهر ها باید توجه داشته باشید این است که حتما بطری جوهر را خوب تکان دهید.
5. به صورت کلی استفاده از CISS(تانک جوهر) برای جوهر های Pigment توصیه نمی شود، زیرا این جوهرها اگر برای مدت طولانی ساکن بمانند، ته نشین می شوند. اگر استفاده شما از پرینتر زیاد است و به استفاده از CISS اسرار دارید، هر از چند گاهی تانک جوهر را تکان دهید.
آخرین و مهمترین نکته : چنانچه پول کافی برای خرید کارتریج اورجینال دارید یا حوصله و وقت کافی برای عیب یابی پرینتر ندارید استفاده از جوهر OEM توصیه نمی شود.

بالا

استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع آزاد است.

بازگشت به صفحه مقالات